I Podkarpackie Forum Obywatelskie - debata

forumPrzedstawiciele organizacji obywatelskich, reprezentanci rządu oraz samorządowcy spotkali się 24.09.2016 r. w Rzeszowie, by po raz pierwszy wziąć udział w obradach Podkarpackiego Forum Obywatelskiego.  Spotkanie stanowiło platformę do wymiany myśli, doświadczeń, planów, a także było katalizatorem wspólnych działań organizacji społecznych i samorządów. Debatę otworzył członek zarządu Stanisław Kruczek, głos zabrał także marszałek Władysław Ortyl.Pomysłodawcą i inicjatorem forum był  Samorząd Województwa Podkarpackiego, oddział współpracy z samorządami i organizacjami Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego. Współorganizatorem zaś Podkarpacka Rada Działalności Pożytku Publicznego.Tematem były między innymi nowe przepisy i pieniądze unijne na sfinansowanie projektów dla społeczności lokalnej co szczególnie interesowało stowarzyszenia i fundacje działające na Podkarpaciu oraz samorządowców.   Dzięki współdziałaniu wyżej wymienionych podmiotów, niemal dwustu przedstawicieli organizacji , a w wśród nich przedstawiciele naszego Stowarzyszenia, spotkało się w ostatni weekend września w Urzędzie Marszałkowskim, by spotkać się m.in. z Wojciechem Kaczmarczykiem, sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, który przedstawił działania rządu wynikające z realizacji „Programu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”.Część forum stanowiły panele, podczas których omawiano konkretny obszar jakim zajmują się organizację np. polityka socjalna . Wynikiem prac mają być rekomendacje, będące wskazaniem obszarów na linii samorząd – organizacje obywatelskie, które można poprawić. Forum towarzyszł piknik obywatelski, na którym wystawcy ze spółdzielni socjalnych i Zakładów Aktywności Zawodowej sprzedawali rękodzieło, produkty regionalne i wyroby własnej produkcji.

XV Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

W sobotę, 1 października 2016 r. odbyła się w Jaśle XV jubileuszowa Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej .XV Spart 1 Jest to Olimpiada dla dzieci niepełnosprawnych z powiatu jasielskiego , w której wzięło udział również nasze Stowarzyszenie.Spartakiada tradycyjnie rozpoczęła się o godz. 10.00 uroczystą Mszą Św. w kościele p.w. M.B. Częstochowskiej w Jaśle.Następnie uczestnicy Spartakiady przeszli do Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Dyrektor Caritas rejonu jasielskiego ks. Marian Putyra powitał sportowców wraz z opiekunami oraz zaproszonych gości przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych .Marszałek Województwa Podkarpackiego, p. Maria Kurowska oficjalnie rozpoczęła Spartakiadę przebijając balon, z którego wysypały się małe baloniki zachęcając jednocześnie do zabawy. Przemarsz oraz  oficjalną części Spartakiady uświetniła Orkiestra Dęta z Osobnicy. Młodzi sportowcy rywalizowali w różnych dyscyplinach sportowych takich jak : piłka nożna, rzuty do kosza, tor przeszkód , kręgle . Cyklicznie organizowana spartakiada  pozbawiona jest, ze względu na różnorodność schorzeń i zróżnicowany wiek uczestników, cech typowo sportowej rywalizacji . Jej celem jest promowanie wśród osób z niepełnosprawnością zdrowego stylu życia, popularyzacja zajęć rekreacyjno-sportowych oraz integracja środowiska osób z niepełnosprawnością z pełnosprawnymi jak również uwrażliwienie młodych ludzi  na problemy, z jakimi na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnością .Olimpijczykom w osiągnięciu celu pomagali wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas i Kół PCK, oraz  towarzyszący im opiekunowie.Wszyscy sportowcy otrzymali medale i upominki. Udowodnili sobie , że mogą pokonać swoje słabości, choroby i niepełnosprawność.  Nagrodą dla wolontariuszy były radość i uśmiech podopiecznych.

 

I Podkarpackie Forum Obywatelskie

I Podkarpackie Forum Obywatelskie które odbyło się 24.09.2016 r. w Rzeszowie skupiło niemal dwustu przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na Podkarpaciu, wśród uczestników byli również przedstawiciele naszego Stowarzyszenia . Inicjatorem i gospodarzem forum był Samorząd Województwa Podkarpackiego, oddział współpracy z samorządami i organizacjami Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego oraz Podkarpacka Rada Działalności Pożytku Publicznego.Obywatelska debata stanowiła platformę do wymiany myśli i doświadczeń  na linii organizacje społeczne - samorządy.

Czytaj więcej...

Wrocław 3- 4 wrzesień 2016 r.

collage-PoznańW pierwszy weekend września  Stowarzyszenie zorganizowało dwudniową wycieczkę do Wrocławia miasta krasnali , Miasta Spotkań ,Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski i Piaskowy , Stare Miasto oraz Panoramę Racławicką monumentalne dzieło przedstawiające bitwę pod Racławicami autorstwa Jana Styki .Po zakwaterowaniu na nocleg w Hostelu Wratislavia i krótkim odpoczynku mieliśmy okazję podziwiać specjalny pokaz fontanny multimedialnej ,którego tematem był sport. W kolejny dzień zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hali Stulecia  następnie Ogród Japoński ,który zachwycił nas bogactwem form i pięknem przyrody . Dużą atrakcją dla uczestników wycieczki było zwiedzanie Afrykarium oraz ZOO .Pierwsze w Polsce oceanarium, które prezentuje wybrane ekosystemy afrykańskie , między innymi Morze Czerwone z rafą koralową i zamieszkującymi tam rybami ,Wielkie Jeziora Afrykańskie które prezentują pielęgnice  i rekiny. Wschodnia Afryka  to hipopotamy kolejna część ekspozycji to Wybrzeże Namibii i dżungla rzeki Kongo gdzie zobaczymy krokodyle , tilapie oraz ptactwo. Nowoczesna forma , bliskość niezwykłych okazów ,często ogromnych rozmiarów robi niezapomniane wrażenie na zwiedzających. Po krótkim odpoczynku podziwialiśmy przy pięknej pogodzie panoramę Wrocławia z platformy widokowej Sky Tower mieszczącej się na 49 piętrze na wysokości 200 m. Sky Tower to najwyższy punkt widokowy w Polsce .collage II wrocławPełni wrażeń wracaliśmy do domu.Poznaliśmy kolejne piękne zabytkowe miasto z bogatą architekturą i historią . Wycieczka była dobrą okazją do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni oraz uzupełnienia wiedzy na temat historii naszego kraju. Stowarzyszenie wyjazd  realizowało w ramach umowy o wsparcie realizacji zadania publicznego dotowanego przez Miasto Jasło oraz Gminę Jasło .Wycieczka została również  dofinansowana  ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach realizacji zadania sport, kultura, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych.                               Za wsparcie finansowe serdecznie dziękujemy .jaslo-herb

Lipcowe spotkanie integracyjne.

Piknik 2W ostatnią sobotę lipca Stowarzyszenie zorganizowało na terenie Budynku Rekreacyjno-Sportowego w Żółkowie kolejne spotkanie integracyjne dla członków Stowarzyszenia oraz ich rodzin i opiekunów. Pogoda nie zawiodła ,każdy z uczestników mógł dowolnie spędzić czas zagrać z dziećmi w piłkę ,grilować kiełbasę,porozmawiać czy też zatańczyć.Żółków 1 Atmosfera spotkania była pełna radości , humory dopisywały zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.Podziękowanie należy się Koleżankom i Kolegom którzy zaangażowali się w przygotowanie spotkania .  Dziękujemy za współnie spędzony czas który będziemu miło wspominać.

"ZACZAROWANA PIOSENKA" Finał 2016

Poraz drugi udało się Stowarzyszeniu zorganizować wyjazd na finał XII Koncertu "Zaczarowanej Piosenki" w Krakowie ,który w tym roku odbył się 18 czerwca . O godzinie 19:30 popłynęły ze sceny słowa :

Kraków 1Zaczarowana piosenka,
Zaczarowany piosenkarz,
Zaczarowany ptak.

Piosenką czarujemy
Już cały tuzin lat
Głosami oswajamy
Ten nasz trudniejszy świat.

Kolejną edycję Festiwalu oficjalnie otworzyła Irena Santor opiekun artystyczny festiwalu.Pierwsza Dama Polskiej Piosenki wypowiedziała coroczną, festiwalową formułkę:– Kraków 2"Niech piosenka, jak ten ptak, poszybuje w przestworza, niech uwolni w nas radość, obali wszelkie bariery, da nam nowe siły i rozjaśnia nasz świat". Festiwal wystartował , a wraz z nim rozpoczęła się wspaniała zabawa. Rywalizacja zarówno w kategorii do lat 16 -tu jak i dorosłych wykonawców z niepełnosprawnością była bardzo wyrównana. Na scenie pod Ratuszem wystąpiły także ubiegłoroczne zwyciężczynie Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: Ania Dąbrowska i Angela Wawrzyk.Kiedy Monika Kuszyńska, przewodnicząca jury, ogłaszała werdykt 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki nie ukrywała, że decyzja o wyborze laureatów była bardzo trudna. Po raz pierwszy Aleksandra Bogucka, zwyciężczyni 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w kategorii dorosłych, otrzymała oficjalne zaproszenie do udziału w koncercie 54 Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.Spełniło się marzenie Anny Dymnej , Ireny Santor, jurorów i gwiazd.To przełomowe wydarzenie bowiem  niepełnosprawny wokalista po raz pierwszy został oficjalnie zaproszony na Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Mimo upału wszyscy bawiliśmy się doskonale , śpiew , taniec doskonała atmosfera sprawiły że czas płynął bardzo szybko, mimo późnych godzin nocnych wracaliśmy do domu w doskonałych humorach z postanowieniem , że w kolejnym roku też postaramy się wkroczyć w zaczarowany świat piosenki.

 

"ŚWIĘTO WIOSNY"

W sobotę 23 kwietnia  Zakład Aktywności Zawodowej  zorganizował „Święto Wiosny”. wiosna 2 Na bogaty program wydarzenia złożyły się między innymi Festiwal Kwiatów, pokaz sprzętu ogrodniczego, wystawa i prezentacja mebli ogrodowych, konkurs na Miss Wiosny i Małą Miss Wiosny, przeloty balonem na uwięzi, spotkanie z kuchnią Ewy Wachowicz, koncert zespołu „Brendy Band”, a także pokazy Teatru Ognia „Ergo”.Sobota w Stróżach przebiegała w atmosferze festynu z wieloma atrakcjami.Duże zainteresowanie wzbudził przyjazd Ewy Wachowicz. Prezenterka telewizyjna  pozowała do zdjęć i podpisywała książki, ale nie tylko. – oceniała również kreacje przygotowane przez uczestniczki konkursu Miss Wiosny. Konkurs cieszył dużym zainteresowaniem , nasze Stowarzyszenie reprezentowała Kasia Dulian,wiosna 1 Klaudia Mitoraj oraz Joanna Piątkowska . Dziękujemy za przygotowanie atrakcyjnych i pomysłowych kreacji.Podczas Święta Wiosny  licytowano również przedmioty na zakup huśtawki dla osób niepełnosprawnych. Akcję wspierał strongman Tomasz Kowal. 

Relacje w mediach:

http://zazstroze.pl/index.php/2016/05/19/swieto-wiosny-w-strozach-multirelacja/

Świąteczne spotkanie.

wielkanoc 2Tradycją stały się już spotkania przedświąteczne . Ponieważ Święta Wielkanocne coraz bliżej , w czwartkowe popołudnie 17.03.2016r. w licznym gronie członkowie naszego Stowarzyszenia spotkali się przy świątecznym stole. Składając  życzenia ,życzyliśmy sobie zdrowia ,wzajemnej życzliwości oraz radości ze Zmartwychwstania Pana. wielkanoc 1Wszystkie potrawy ,chrzan z jajkiem, wędlinę  , ciasta przygotowały nasze Koleżanki , a Panowie służyli pomocą przy roznoszeniu porcji. Nie zabrakło tradycyjnego baranka w koszyku z bukszpanem .Spotkanie przebiegało w wyjątkowej rodzinnej atmosferze, w spotkaniu wzięli udział również członkowie rodzin oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnością. 

"Stambuł miasto dwóch kontynentów"

12721780 930636607020179 1998883304 nW środę, 17 lutego 2016r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle po raz kolejny opowiedział nam o swojej podróży pan Tomasz Dobrowolski.Relację z podróży po Stambule, jego chrześcijańskich korzeniach i osmańskim okresie świetności  uzupełniły zdjęcia i film. Stambuł to miasto wielu zabytków kultury bizantyjskiej  między innymi Pałac Sułtanów ze słynną szkołą janczarów , Błękitnym Meczetem, Haremem oraz zbiorami porcelany chińskiej. Najwspanialszą budowlą późnego antyku jest natomiast  Hagia Sophia, która będąc świątynią chrześcijańską, nosiła nazwę Kościoła Mądrości Bożej zbudowana w latach 532-537. Był to kościół  powiązany bezpośrednio z zabudowaniami cesarskiej rezydencji. Turcy po zajęciu Konstantynopola, zamienili świątynię w meczet,a od 1934r. Hagia Sophia jest muzeum.Bosfor przyciąga swoją egzotyką ,bogatą różnorodną historią.Ciekawa ,barwna opowieść wzbudziła w słuchaczach duże zainteresowanie , zadawano wiele pytań ,na które uzyskano wyczerpujące odpowiedzi.Biblioteka

                              

Współorganizatorami spotkania byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle oraz Stowarzyszenie Podróżników „Za Horyzont”. Spotkanie realizowane zostało w ramach umowy zawartej z Miastem Jasłem na  realizację zadania publicznego w 2016 r. jaslo-herb

napisali o nas :  http://strona.mbp.jaslo.pl/pl/a/Kluby-Stambul-miasto-meczetow   

 http://www.twojejaslo.pl/kultura/item/107683-1#.V2k3ctIqpdg

Rok 2015 pod znakiem internetu i nowych technologii

MBPPrzez cały 2015 rok mieliśmy możliwość korzystać z bezpłatnych warsztatów komputerowych i internetowych organizowanych cyklicznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną,  ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych. Zajęcia odbywały się w Czytelni Głównej MBP w Jaśle. W marcu osoby które w poprzednim roku brały udział w warsztatach komputerowych miały okazję poszerzyć wiedzę. Zapoznaliśmy się z możliwościami Internetu i nowych technologii  w ramach warsztatów Wirtualne spacery  podczas realizowanej akcji : Tydzień z Internetem. Poznaliśmy aplikacje i strony internetowe pozwalające zaplanować podróż ,czy też zwiedzić online muzeum  lub galerię niemal na całym świecie. W maju kolejna grupa nabywała podstawowe umiejętności obsługi komputera podczas warsztatów komputerowych. Braliśmy również udział w akcji : Europejski Tydzień Kodowania. W warsztatach zatytułowanych "Czytelnicy na tropie kodu" poznaliśmy narzędzia internetowe przydatne na co dzień  np. do edytowania zdjęć ,dowiedzieliśmy się czym właściwie jest kodowanie i jak korzystać z programu Scratch do nauki kodowania. W grudniu utrwaliliśmy swoją wiedzę podczas warsztatów z  narzędzi 2.0 do przygotowania multimedialnych treści. Wszyscy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w działaniach organizowanych w Czytelni Głównej MBP . Oferta edukacyjna cieszyła się dużym zainteresowaniem , dziękujemy za możliwość nauki którą wykorzystujemy w działaniach na rzecz Stowarzyszenia.

 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE 20.12.2015 r.

opłatekWzorem lat poprzednich tegoroczne  Spotkanie Opłatkowe poprzedziła msza św. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej . Następnie Członkowie Stowarzyszenia spotkali się w Restauracji -Kawiarni "Parkowa". Przedświąteczny czas to chwile, kiedy można na moment zapomnieć o problemach i skupić się na tym co nas łączy, a nie dzieli, co cieszy, a nie smuci. Tak też było w przypadku naszej wigilii świąteczny nastrój udzielił się wszystkim.kolaż-opłatek Najważniejszą częścią spotkania było dzielenie się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania. Przy wigilijnym stole była okazja, by wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z nadchodzącym Nowym Rokiem, by wspólnie pośpiewać kolędy . W spotkaniu , które zostało zrealizowane w ramach zadania dotowanego przez Miasto Jasło wzięło udział 55 osób . 

 

04.12.2015 r. DZIAŁAMY TRZY LATA

Strona

Za nami trzy lata działalności Stowarzyszenia Niepełnosprawnych i Przyjaciół "MAMY NADZIEJĘ" . W tym czasie sporo się wydarzyło .Oprócz cyklicznych spotkań , które organizowane są dwa razy w miesiącu braliśmy udział w wycieczkach ,spotkaniach integracyjnych - ogniskach , grillach ,współorganizowaliśmy Piknik Integracyjny. Uczestniczyliśmy w prezentacjach o tematach prozdrowotnych oraz podróżniczych organizowanych przy współpracy Stowarzyszenia Podróżników "Za Horyzont" oraz Miejskiej Bilbioteki w Jaśle.Zdobywaliśmy wiedzę biorąc udział w licznych projektach oraz warsztatach tematycznych.Ostatnio mieliśmy okazję poznać narzędzia internetowe do produkcji krótkich filmów realizowanych za pomocą programu Stupeflix . Warsztaty zorganizowała w dniach 1-4 grudnia 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji podsumowującej trzy lata naszej działalności .


 https://www.youtube.com/watch?v=7wgIufmmTbs&feature=youtu.be

Skarby Jordanii.

Jordania16 grudnia 2015 roku odbyła się kolejna prezentacja zorganizowana w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki w Jaśle . Tym razem o swojej podróży do Jordanii opowiedział nam pan  Tomasz Dobrowolski.Przedstawił najciekawsze  zabytki Jordanii , starożytną Gerazę  ,  Petrę czy Kerak.  Petra słynie z okazałych grobowców i fasad świątyń, które jej mieszkańcy Nabatejczycy wyrzeźbili w miękkim piaskowcu ok. 2000 lat temu. Najciekawszy zabytek Petry to  tzw. Skarbiec Faraona wycięty w różowej skale. Starożytna Geraza, to jedno z najlepiej zachowanych rzymskich miast na świecie. Największy rozkwit miasta przypada na II w.n.e.  i to z tego okresu zabytki możemy obecnie podziwiać.mbp -colaż Kerak, to zamek z okresu wypraw krzyżowych gdzie okrutny Reynold de Chatillon torturował swoich muzułmańskich jeńców, a potem  zrzucał ich w przepaść murów zamku. Wszystkie prezentowane zabytki Jordanii są świetnie zachowane mimo ,że liczą kilka  tysięcy lat. Prezentacja była realizowana w ramach zadania publicznego dotowanego przez Miasto Jasło .

Relacja z MBP Jasło.

"ANDRZEJKI 2015"

Andzrejki 1Przygotowania do "ANDRZEJKOWEGO" spotkania integracyjnego były bardzo intensywne , zaangażowała się w nie spora grupa Członków Stowarzyszenia . Pracy było dużo, trzeba było zaplanować i  przygotować potrawy,upiec domowe ciasta, zadbać o wystrój sali. Wszystko udało się przygotować z wyprzedzeniem. Spotkanie odbyło się w dniu 21.11.2015 r. w Domu Ludowym w Sobniowie, o godzinie 17-tej sala zaczęła się zapełniać uczestnikami spotkania.Andrzejki 2 Konkursy , zabawy , wróżby andrzejkowe zapewniły dobrą atmosferę .Czas płynął bardzo szybko . W spotkaniu wzięło udział 56 osób w tym Członkowie Stowarzyszenia wraz z rodzinami oraz zaprzyjaźnione osoby niepełnosprawne.  Koleżankom i Kolegom  zaangażowanym w realizację spotkania dziękujemy za poświęcony czas i włożoną pracę.. 

"Baśniowe zamki Ludwika Bawarskiego"

3 listopada 2015 roku w Czytelni Głównej MBP Jasło na prezentacji prowadzonej przez pana Piotra Gogosza Prezesa Stowarzyszenia Podrózników "Za Horyzont" dowiedzieliśmy się co warto zobaczyć w Salzburgu mieście Mozarta oraz jak prezentują się ogrody Mirabell. Zwiedziliśmy  twierdzę Hohensalzburg skąd podziwialiśmy rozległą panoramę miasta. plakatZ Austrii udaliśmy się do Niemiec,  by poznać życie króla - Ludwika II Bawarskiego i jego baśniowe zamki w tym zamek Neuschwanstein. To najbardziej pasjonująca i barwna część prezentacji . Podróż zakończyliśmy w Monachium, gdzie po zwiedzeniu miasta pan Piotr zaprezentował nam film z pobytu na Oktoberfest.  

12239506 509207245913848 1521012771262152158 n

 

 

 

relacja z MBP

Prezentację Stowarzyszenie realizowoło w ramach zadania publicznego dotowanego przez Miasto Jasło .

SPARTAKIADA W JAŚLE .

SPART.Jasło
3.10.2015 r. w sobotę odbyła się w Jaśle Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Była to już XIV edycja tej imprezy. Spartakiada rozpoczęła się uroczystą Mszą Św. w kościele  M.B.Częstochowskiej w Jaśle. Jak co roku wzięli w niej udział podopieczni różnych miejscowych placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych .Wraz z naszym Stowarzyszeniem w zmaganiach sportowych uczestniczyli zawodnicy z Przedszkola Miejskiego nr 9, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie”, jasielskiego koła Polskiego Związku Niewidomych, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Zespołu Szkół Miejskich Nr 3. Pomocą służyli im nauczyciele  z Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 - szkoły pełniącej rolę gospodarza imprezy, pomagali im młodzi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas i Kół PCK. collage spartakiada JW Spartakiadzie wzięło udział ok.150 zawodników . Wszyscy znakomicie radzili sobie we wszystkich konkurencjach, zasadą jest ,że nie ma tutaj czysto sportowej rywalizacji Spartakiada polega na zabawie , na integracji środowiska . Nie ma przegranych - wszyscy są zwycięzcami , dlatego też  uczestnicy Spartakiady otrzymali puchary, dyplomy i drobne upominki.

A oto relacja TVJ Jasło  przygotowana przez Serwis Informacyjny Urzędu Miasta w Jaśle zapraszamy do obejrzenia :  http://tvjaslo.pl/MP4/20151010-04.php

 

Hipoterapia jako forma rehabilitacji

22 sierpnia 2015 roku mieliśmy okazję gościć w Stadninie Koni Huculskich w Gogołowie .W trakcie pobytu  zapoznaliśmy się z zaletami hipoterapii jako formy  rehabilitacji wieloprofilowej oraz psychoruchowej głównie dla osób niepełnosprawnych ruchowo , sensorycznie i umysłowo .Gogołów
Po początkowych obawach przełamano strach przed zwierzętami ,przydały się również kostki cukru dla koni wynagradzanych w ten sposób za łagodność w trakcie przejażdżki. Z przejażdżki korzystały także osoby niepełnosprawne ruchowo poruszające się na wózkach inwalidzkich. Dzięki uprzejmości Właściciela  Stadniny ,który udostępnił nam Meleksa chętni mogli odbyć krótki rekonesans po rozległych terenach stadniny. Stadninę zdobią  sporych rozmiarów rzeźby ludowe wykonane  podczas  Międzynarodowego Pleneru Rzeźby Monumentalnej w Drewnie „Gogołowskie Drzewoludy”. Piękno otaczającej nas natury, spacer do pobliskiego lasu, gdzie  główną atrakcją jest wiszący most sprawiły ,że czas biegł bardzo szybko. Skupieni wokół ogniska posilając się pieczonymi kiełbaskami odpoczywaliśmy i dziliśmy się wrażeniami po aktywnie spędzonym dniu. Piękno Pogórza Strzyżowskiego sprawiło ,że postanowiliśmy w przyszłym roku odwiedzić <Dzioł>. Wyjazd realizowaliśmy ze środków własnych  w ramach umowy z Miastem Jasło.jaslo-herb

 

 

Spotkanie integracyjne w Żółkowie .

Żółków 2015W sobotnie popołudnie 11 lipca 2015 roku już poraz kolejny  Stowarzyszenie zorganizowało spotkanie integracyjne na terenie Budynku Rekreacyjno-Sportowego w Żółkowie . Budynek wraz z otaczającą go infrastrukturą jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszjących się na wózkach inwalidzkich. W spotkaniu uczestniczyli Członkowie Stowarzyszenia wraz z rodzinami  , opiekunami  oraz zaproszeni goście .Piękna pogoda sprawiła ,że mogliśmy bawić się na świeżym powietrzu ,nie zabrakło grillowanych kiełbasek , krupnioków ,domowych wypieków przygotowanych przez Koleżanki.collage -grill Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych , mieliśmy okazję oderwać się od trudnych spraw dnia codziennego  . Sądzę ,że  w czasie spotkania chociaż przez chwilę udało się  nam zapomnieć o uciążliwej chorobie ,pożartować  ,uśmiechnąć się .  Gminie Jasło oraz Sołectwu w Żółkowie  z całego serca dziękujemy za umożliwienie Stowarzyszeniu zorganizowania spotkania.

Perły polskiej architektury Zamość oraz Sandomierz.

Zamość PX
W bieżącym roku miesiąc czewiec obfituje w wydarzenia . Na początku miesiąca Stowarzyszenie gościło na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie , następnie czynnie uczetniczyliśmy w zmaganiach sportowych w czasie Letniej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych w Stróżach , teraz przyszedł czas na dwudniową wycieczkę. Celem tegorocznego wyjazdu w dniach 21-22.06.2015 r. był Zamość oraz Sandomierz. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od trzykilometrowgo spaceru ścieżkami Roztoczańskiego Parku Narodowego ,które doprowadziły nas do otoczonego lasami pięknie położonego  Zwierzyńca.O bogatej przyrodzie jej rzadkich okazach oraz  sięgajacych XVI wieku dziejach Zwierzyńca opowiadał nam pan  Zbigniew Pietrynko przewodnik terenowy .Piękny kościółek  Św. Jana Nepomucena "Na wodzie" wraz z otaczającym go zabytkowym układem wodno pałacowym , czy funkcjonujący od 1806 roku browar to główne atrakcje Zwierzyńca.      

Czytaj więcej...

XVIII Letnia Spartakiada w Stróżach

12169114 943000902405056 447467315 oW tym roku Stowarzyszenie otrzymało zaprosznie z Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym na organizowaną już poraz osiemnasty Letnią Zintegrowaną Spartakiadę Dzieci i Młodzieży w Stróżach.Tradycyjnie już Stróże, o tej porze roku, stały się stolicą osób niepełnosprawnych. Doroczną spartakiadę 13.06.2015 r. rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele parafialnym, potem reprezentanci warsztatów terapii zajęciowej i innych organizacji pozarządowych, wraz z przybyłymi na spartakiadę gośćmi, przeszli na stadion Kolejarza Stróże. To właśnie tam, co roku, odbywają się konkurencje sportowe, w których stratują niepełnosprawni.

549361 456979467803293 6683553142455869252 n

Prezes Zarządu PFRON Teresa Hernik odczytała list, który  wystosował Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. 
- Letnia Zintegrowana Spartakiada Dzieci i Młodzieży w Stróżach to pełne radości i dobrej zabawy spotkanie z niezwykłymi sportowcami, których pasją jest dzielenie się pozytywną energią – napisał minister Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 2